loading


De câte ventilatoare de carcasă ai nevoie?

Răcirea PC-ului tău nu este o ecuație universală. Dacă este prea puțină, GPU-ul tău va ajunge la temperaturi extreme în timpul jocului. Dacă este prea multă, vei rămâne blocat cu zgomot inutil și acumulare de praf. Scopul? Echilibrarea fluxului de aer, a temperaturilor și a zgomotului pentru o configurație unică.

Răspunsul scurt: Începeți aici

  • Construcții de bază (birou/utilizare ușoară): 2 fani (1 admisie frontală, 1 evacuare spate)
  • Majoritatea configurațiilor de gaming (1080p/1440p): 3–4 ventilatoare (2–3 admisii frontale, 1 evacuare spate; adăugați 1 evacuare superioară pentru configurații cu încărcare mare)
  • Platforme emblematice (4K/OC/RTX 4090): 5+ ventilatoare (adăugați admisii frontale, evacuare superioară/spate pentru presiune pozitivă)

Acest lucru evită suprasolicitarea și asigură că procesorul/GPU-ul rămân reci, fără a aglomera spațiul în zumzet.

De ce mai mult nu este întotdeauna mai bine

Nu este vorba despre numărarea ventilatoarelor, ci despre echilibrul presiunii. Urmăriți un flux de aer pozitiv (mai multe admisii decât evacuari) pentru a aspira aer proaspăt prin orificiile de ventilație frontale/inferioare filtrate și a împiedica pătrunderea prafului.

  • Flux de aer negativ (mai multe evacuari): Trage praful prin fantele nefiltrate, murdărind componentele în timp.
  • 10 ventilatoare? Exagerat. Majoritatea sistemelor mid-tower nu pot folosi eficient atât de multe. Ventilatoarele suplimentare creează turbulențe, irosind fluxul de aer și amplificand zgomotul pentru câștiguri minime de temperatură.

Factorii cheie care determină numărul dvs.

1. Dimensiunea și designul carcasei

  • Micro-ATX: Suporturi limitate - limitează-te la 2-3 ventilatoare. Supraaglomerarea cauzează zone de supraîncărcare.
  • ATX Mid-Tower: Punctul ideal pentru 3-4 ventilatoare (prize de admisie frontale + evacuare spate).
  • Full-Tower: Gestionează 5+ ventilatoare, dar prioritizează amplasarea în detrimentul cantității.
  • Carcase cu față din plasă: Necesită mai puține ventilatoare cu debit mare de aer pe minut pentru un flux de aer maxim; carcasele cu panouri solide pot necesita o admisie suplimentară.

2. Încărcarea hardware-ului

  • i5/R5 + RTX 3060: 3 ventilatoare (2 față, 1 spate) gestionează cu ușurință 1080p/1440p.
  • i7/R7 + RTX 4070/4080: Adăugați o evacuare superioară pentru un total de 4 ventilatoare — esențial pentru jocuri susținute.
  • i9/R9 + RTX 4090 + răcire cu lichid: 5 ventilatoare (3 față, 1 spate, 1 sus) elimină rapid căldura.
  • Stații de lucru (Blender/Rendering): Potriviți sarcina GPU/CPU - încercați să aveți minimum 4 ventilatoare pentru a evita blocările.

3. Fluxul de aer vs. presiunea statică

  • Ventilatoare cu flux de aer (CFM ridicat): Perfecte pentru admisii frontale/carcase din plasă - mișcă liber mult aer rece.
  • Ventilatoare cu presiune statică (mmH₂O ridicat): Cele mai bune pentru radiatoare/radiatoare - împing aerul prin restricții fără a reduce fluxul de aer.

Amestecă-le: Folosește fluxul de aer pentru admisii, presiunea statică pentru radiatoare/evacuari superioare.

4. Toleranță la zgomot

Ventilatoarele devin mai zgomotoase la turații mai mari. Majoritatea sistemelor funcționează la 1000–1400 RPM (20–30 dBA) - rece și silențios.

  • Dacă te deranjează zgomotul: Alege 3 ventilatoare la modelele cu turații reduse.
  • Dacă temperaturile sunt critice: Adăugați o evacuare superioară, dar mențineți turațiile sub control cu ​​ajutorul controlului ventilatorului.
 Carcasă PC ESGAMING cu 5 ventilatoare.

Ghiduri de configurare rapidă pentru scenarii comune

Scenariul 1: Jocuri la buget redus (1080p)

  • Configurație: 2 admisii frontale (flux de aer), 1 evacuare spate (flux de aer)
  • De ce: Echilibrează răcirea și costul. Se descurcă fără probleme cu Fortnite, CS2 și majoritatea titlurilor.
  • Sfat de la profesionist: Montați ventilatoare frontale pentru a împinge aerul peste GPU - cel mai mare consumator de căldură al acesteia.

Scenariul 2: Jocuri de nivel mediu (1440p)

  • Configurație: 3 admisii frontale (flux de aer), 1 evacuare spate (flux de aer)
  • De ce: Fluxul de aer frontal suplimentar menține procesorul/placa grafică rece în timpul sesiunilor lungi.
  • Sfat de la profesionist: Folosește un hub pentru ventilatoare pentru a curăța cablurile - fără fire dezordonate care blochează fluxul de aer.

Scenariul 3: Jocuri de înaltă performanță (4K/OC)

  • Configurație: 3 admisii frontale (flux de aer), 1 evacuare spate (presiune statică), 1 evacuare superioară (presiune statică)
  • De ce: Presiunea pozitivă împinge aerul cald afară rapid — esențial pentru overclockarea plăcilor 4090/răcirea cu lichid.
  • Sfat de la profesionist: Reglați viteza ventilatorului prin BIOS — 1200 RPM pentru admisii, 1300 RPM pentru evacuare.

Cum se instalează Ventilatoare de carcasă Calea corectă

  1. Oprire și descărcare: Deconectați PC-ul, țineți apăsat butonul de alimentare timp de 5 secunde pentru a consuma energia rămasă.
  2. Alegeți pozițiile: Respectați regulile de admisie/evacuare — față/jos = interior, spate/sus = exterior.
  3. Montare în siguranță: Folosiți șuruburile incluse sau suporturile de cauciuc pentru a evita vibrațiile și bâzâitul. Strângeți șuruburile pe jumătate mai întâi, apoi strângeți-le complet.
  4. Conectați corect: Introduceți în conectorii SYS_FAN/CHA_FAN (4 pini pentru control PWM). Ventilatoarele RGB se conectează la conectorii RGB dedicați.
  5. Test: Porniți, verificați temperaturile — încercați o scădere de 5-10°C față de nicio ventilatoare de carcasă.

Cum să controlezi viteza ventilatorului carcasei

  • Control PWM: Folosește ventilatoare cu 4 pini și software-ul plăcii de bază pentru a seta curbele — 1000 RPM la ralanti, 1400 RPM la o sarcină de peste 70%.
  • Control manual: Pentru ventilatoarele cu 3 pini, utilizați un controler de ventilator pentru a regla RPM fără modificări ale BIOS-ului.
  • Evitați turația de 100%: Provoacă zgomot puternic și uzură rapidă. Lăsați ventilatoarele să pornească treptat.

FAQ:

Sunt suficiente 2 ventilatoare pentru o carcasă?

Da, pentru configurații de bază (office/gaming ușor). Majoritatea configurațiilor 1080p vor beneficia de un al treilea ventilator. Pentru sistemele high-end, 3-4 ventilatoare sunt mai bune.

Sunt exagerate 10 ventilatoare într-un PC?

Aproape întotdeauna. Majoritatea carcasei nu poate utiliza eficient atât de multe - turbulențele irosesc fluxul de aer, cresc zgomotul și nu scad temperaturile în mod semnificativ. Rămâneți la 3-5 ventilatoare pentru rezultate optime.

Ar trebui ca ventilatoarele carcasei să fie la 100%?

Nu. Turația de 100% creează zgomot excesiv și uzează ventilatoarele mai repede. Folosește controlul PWM pentru a seta o curbă care echilibrează temperaturile și zgomotul - 1000–1400 RPM este punctul ideal pentru majoritatea configurațiilor.

Sfaturi finale pentru a evita greșelile comune

  1. Prioritizează amplasarea în detrimentul cantității: O configurație cu 3 ventilatoare bine amplasate este mai bună decât una cu 5 ventilatoare dezordonate.
  2. Curățați filtrele de praf lunar: Filtrele înfundate distrug fluxul de aer - ștergeți-le cu o perie moale.
  3. Potriviți dimensiunea ventilatorului cu carcasa: 120 mm este standard; 140 mm deplasează mai mult aer la turații mai mici dacă carcasa o permite.
  4. Nu ignorați presiunea pozitivă: este fundamentul unei răciri eficiente și al controlului prafului.

Gata pentru upgrade?

Dacă ești gata să îmbunătățești răcirea PC-ului tău cu cel mai bine vândut produs din 2026 ventilatoare de carcasă , uită-te laESGAMING Gama noastră oferă un flux de aer fiabil, funcționare silențioasă și instalare ușoară - perfectă pentru orice configurație. Indiferent dacă aveți un micro-ATX bugetar sau un model full-tower emblematic, avem ventilatoarele potrivite pentru carcasă pentru a vă menține sistemul rece și a-l menține la performanțe maxime.

 Carcasă PC ESGAMING cu ventilator spate.

DespreESGAMING

Fondată în 2017, ESGAMING a devenit rapid un brand emergent recunoscut în domeniul componentelor și accesoriilor pentru computere de înaltă performanță. De la carcasele pentru PC și sursele de alimentare până la sistemele de răcire, ESGAMING se dedică furnizării de soluții creative, fiabile și bine concepute pentru sporturi electronice pentru jucători, creatori și constructori de PC-uri din întreaga lume.

Pentru mai multe informații, vizitați www.esgamingpc.com

Prev.
Ai nevoie de un ventilator de evacuare spate?
În ce direcție suflă ventilatoarele carcasei?
Următorul
recomandat pentru tine
nu există date
Produs recomandat
ZERO NEGRU
Canalele inovatoare de flux de aer înclinate la 8° ghidează aerul rece direct către GPU, îmbunătățesc performanța termică, menținând în același timp o dispunere internă curată
Carcasă PC de gaming LUMIA COVE albă, ușor de instalat, cu suport pentru monitor LCD, BTF MB
ESGAMING LUMIA COVE WHITE dispune de un ecran LCD de 5,5" care transformă sistemul tău într-un afișaj inteligent interactiv. Acesta afișează statistici hardware în timp real, cum ar fi temperatura și viteza de ceas, redând în același timp animații personalizate, imagini de fundal și videoclipuri. Este compatibil cu plăcile de bază ATX, M-ATX și ITX, cu compatibilitate completă pentru designurile cu conectare înapoi (BTF). Nu vă faceți griji cu privire la potrivire sau gestionarea cablurilor. Panoul glisant din sticlă securizată de 4 mm face instalarea rapidă și ușoară. Acceptă GPU-uri de până la 410 mm și răcire cu lichid de 360 ​​mm. Porturile USB 3.0 sunt standard, cu un port Type-C opțional. Aceasta este o carcasă premium pentru PC de gaming, construită pentru jucătorii experimentați care doresc să își etaleze stilul unic.
Aircraft007 Digital
Design modular separat: Noul design curbat rupe convențiile și prezintă o frumusețe uimitoare. Integrând genele mașinilor sport în estetica șasiului, acest design oferă utilizatorilor o experiență personalizată și multifuncțională.
Carcasă pentru PC de gaming LUMIA COVE ușor de instalat, cu suport pentru monitor LCD, BTF MB
ESGAMING LUMIA COVE dispune de un ecran LCD de 5,5" care transformă sistemul tău într-un afișaj inteligent interactiv. Acesta afișează statistici hardware în timp real, cum ar fi temperatura și viteza de ceas, redând în același timp animații personalizate, imagini de fundal și videoclipuri. Este compatibil cu plăcile de bază ATX, M-ATX și ITX, cu compatibilitate completă pentru designurile cu conectare înapoi (BTF). Nu vă faceți griji cu privire la potrivire sau gestionarea cablurilor. Panoul glisant din sticlă securizată de 4 mm face instalarea rapidă și ușoară. Acceptă GPU-uri de până la 410 mm și răcire cu lichid de 360 ​​mm. Porturile USB 3.0 sunt standard, cu un port Type-C opțional. Aceasta este o carcasă premium pentru PC de gaming, construită pentru jucătorii experimentați care doresc să își etaleze stilul unic.
ZERO MAX Alb
Canalele inovatoare de flux de aer înclinate la 8° ghidează aerul rece direct către GPU, îmbunătățesc performanța termică, menținând în același timp o dispunere internă curată
ZERO MAX BLACK
Canalele inovatoare de flux de aer înclinate la 8° ghidează aerul rece direct către GPU. Îmbunătățesc performanța termică, menținând în același timp o dispunere internă curată.
Carcasă turn ATX din sticlă securizată SPCC neagră de înaltă calitate, cu suport pentru răcitor lichid GILGAMESH
Carcasa pentru PC ESGAMING GILGAMESH dispune de o carcasă HDD detașabilă și de o curățare ușoară prin îndepărtarea componentelor fără unelte. Compatibilă cu plăcile de bază ATX, Micro-ATX și ITX, este compatibilă cu plăcile grafice din seria RTX 40, oferind protecție eficientă împotriva prafului și o gestionare convenabilă a cablurilor pentru a satisface nevoile jucătorilor.
Carcasă PC pentru jocuri transparentă premium cu flux de aer ridicat, mufă ATX/MATX, suport vertical pentru RTX 5090
Carcasa premium pentru jocuri ENKIDO, de tip mid-tower, are un design science-fiction cu o vedere panoramică de 270°. Include un panou din sticlă securizată, fără șuruburi, montat cu cleme, și 7 capace reutilizabile pentru sloturi PCI, complet deschise. Compatibilă cu plăci grafice RTX 5090 și răcire cu lichid, este o alegere excelentă pentru jucători.
nu există date
Contactați-ne
Având certificare ISO9001 și SGS, produsele noastre sunt certificate 80Plus, CE, UL, RoHS etc. Toate accesoriile pentru jocuri pe PC sunt turnate în matriță proprie, proiectate de echipa noastră profesionistă de cercetare și dezvoltare.
nu există date
Tel/Whatsapp: +86 13724459451
Adresă: Etajul 10, Clădirea A, Centrul Industrial Inteligent de Producție de pe Lacul Qiandeng, la nord de Drumul Xiaping de Vest, Strada Guicheng, Districtul Nanhai, Orașul Foshan
nu există date
Drepturi de autor © 2026 ESGAMING | Harta site-ului
Customer service
detect