loading


Cilët janë 9 prodhuesit kryesorë të furnizimit me energji për PC në vitin 2025

A e dinit se një furnizim me energji i lirë ose i ulët mund të çlirojë dyfishin e sasisë së nxehtësisë në krahasim me një furnizim me energji të çertifikuar 80 PLUS Titanium? Konsumi i energjisë dhe humbja e energjisë janë vetëm një faktor që duhet marrë në konsideratë kur zgjidhni një prodhues të furnizimit me energji për PC. Pavarësisht nëse jeni konsumator apo biznes që kërkon 9 prodhuesit më të mirë të PC-ve, ky artikull ofron një burim të përshtatshëm dhe të plotë për të gjithë informacionin që ju nevojitet.

Ne do të mbulojmë gamën e produkteve, certifikimin, garancinë, faktorët e formës dhe aspekte të tjera, duke përfshirë shërbimet OEM/ODM.

Cilët janë 9 prodhuesit kryesorë të furnizimit me energji për PC në vitin 2025 1

Lista e 9 Prodhuesve Kryesorë të PSU-ve për PC

PSU është një pjesë e domosdoshme e kompjuterit që konverton energjinë nga priza në tensionet dhe rrymën e dëshiruar, sipas kërkesave të komponentëve të PC-së. Ai vjen me lidhës të dedikuar dhe një ventilator ftohës për të siguruar një furnizim të sigurt dhe të vazhdueshëm me energji. Çdo prodhues synon një segment specifik të tregut që përcakton cilësinë e produktit të tyre. Ja 9 prodhuesit kryesorë të PC-ve që plotësojnë kërkesën e standardeve të reja si ATX 3.1 dhe PCIe 5.1 me funksionim ultra të qetë:

1. MSI

Diapazoni i fuqisë: 400W–1600W

Vlerësimet e Efikasitetit: 80 PLUS Bronz në Platin

Certifikimet: 80 PLUS, Cybenetics, ATX 3.1, PCIe 5.0

Kohëzgjatja e garancisë: 5-10 vjet

Faktorët e formës: ATX, SFX

MSI është padyshim marka më e besueshme për lojtarët. Produktet e tyre vlerësohen shumë në faqet e internetit të tregtisë elektronike. Ato janë ideale për PC lojërash të nivelit të mesëm dhe të lartë. Megjithatë, ato nuk ofrojnë shërbime OEM për bizneset. Produktet e tyre shpesh riemërtohen nga OEM si Seasonic ose CWT. Furnizimet e tyre të energjisë përdorin kondensatorë japonezë premium që mund të përballojnë kushte temperature prej 105 °C.

2. Hesht!

Diapazoni i fuqisë: 300W–1600W

Vlerësimet e Efikasitetit: 80 PLUS Bronz në Titanium

Certifikimet: 80 PLUS, Cybenetics, ATX 3.1

Kohëzgjatja e garancisë: 3-10 vjet

Faktorët e formës: ATX, SFX-L, TFX

Nga Gjermania, be quiet! ka ofruar produkte me nivele jashtëzakonisht të ulëta zhurme. Prodhuesi u themelua në vitin 2001 me seli në Glinde, Gjermani. Ata kanë gjetur ekuilibrin e përsosur midis performancës dhe zhurmës përmes përdorimit të ventilatorëve Silent Wing. PSU e plotë është projektuar duke përdorur kushineta fluide-dinamike (FDB) dhe teknologji të patentuar të hyrjes së ajrit për rrjedhje maksimale me zhurmë minimale.

3. LOJËRAT

Diapazoni i fuqisë: 400W–1200W+

Vlerësimet e Efikasitetit: 80 PLUS Bronz në Platin

Certifikimet: 80 PLUS, Cybenetics, ATX 3.1, PCIe 5.1

Kohëzgjatja e garancisë: 5 vjet

Faktorët e formës: ATX, SFX, TFX

OEM: Po

Si prodhues OEM, ESGAMING ka një gamë të gjerë produktesh nga seria ES me çmim të përballueshëm, seria EB e nivelit të mesëm dhe seria premium modulare EFM(B/G). Prodhuesi mban certifikime të shumta kritike, duke përfshirë ISO9001, SGS, cTUVus, TUV, CB, CCC, BSMI, EAC, CE dhe RoHS, të cilat janë jetësore për importet në disa rajone globale. Karakteristikat kryesore në PSU-të e tyre përfshijnë mbështetjen PCIe 5.0/ATX 3.1, kabllot 12V-2x6, ventilatorin FDB 120 mm me Modalitetin Zero Fan dhe rregullimin e tensionit DC-DC (stabilitet ±1%).

Për siguri të nivelit industrial, furnizimi i tyre me energji vjen me mbrojtje OPP, OVP, UVP, SCP, OCP dhe OTP. Nëse jeni duke kërkuar një prodhues të besueshëm të furnizimit me energji që mund të prodhojë PSU të përballueshme me standarde moderne, atëherë merrni në konsideratë ESGAMING. Kapaciteti i tyre prodhues është 4 milionë PSU/vit në një fabrikë me sipërfaqe mbi 40,000 m² me mbi 600 punonjës.

4. Cooler Master

Diapazoni i fuqisë: 450W–1600W

Vlerësimet e Efikasitetit: 80 PLUS Bronz në Platin

Certifikimet: 80 PLUS, Cybenetics, ATX 3.1

Kohëzgjatja e garancisë: 5-15 vjet

Faktorët e formës: ATX, SFX

OEM: Po

Marka tajvaneze, e themeluar në vitin 1992, ka rrënjë në teknologjitë e ftohjes. Ata kanë përdorur vitet e tyre të ekspertizës për të krijuar PSU që ofrojnë një lehtësi "Bëjeni Tuajin". Si prodhues OEM, ata u lejojnë përdoruesve të ndërrojnë panelet e kutive, të ndryshojnë pozicionet e kafazit të disqeve dhe të personalizojnë paraqitjen e kutisë së tyre. Marka renditet në nivelin B/A në listat e PSU-ve. Ata synojnë të ofrojnë një ekuilibër midis kostos dhe efikasitetit.

5. Asus

Diapazoni i fuqisë: 550W–1600W

Vlerësimet e Efikasitetit: 80 PLUS Ar në Titanium

Certifikimet: 80 PLUS, Cybenetics, ATX 3.1

Kohëzgjatja e garancisë: 8–10 vjet

Faktorët e formës: ATX, SFX-L

Asus ka qenë në ballë të produkteve të lojërave. Seria e tyre ROG (Republic of Gamers) synon t'u ofrojë përdoruesve të tyre një përvojë lojërash premium. Për t'i bërë produktet e tyre premium të dallohen, ata paraqesin Ekranin Magnetik OLED të Energjisë në disa nga PSU-të e tyre. Këto i ndihmojnë përdoruesit të monitorojnë drejtpërdrejt konsumin e energjisë dhe gjithashtu veprojnë si një veçori vizualisht mbresëlënëse. Stabilizuesi i tyre Inteligjent i Tensionit GPU-First (IVS) siguron energji të vazhdueshme dhe të qëndrueshme për GPU-në. Ndërsa MOSFET-et e Nitridit të Galiumit (GaN) në PSU-të e tyre janë unike për markën e tyre dhe ofrojnë efikasitet hapësinor në shkallën më të lartë.

6. Sezonale

Diapazoni i fuqisë: 400W–2200W

Vlerësimet e Efikasitetit: 80 PLUS Bronz në Titanium

Certifikimet: 80 PLUS, Cybenetics, ATX 3.1

Kohëzgjatja e garancisë: 5–12 vjet

Faktorët e formës: ATX, SFX, SFX-L

OEM: Po

Brenda komunitetit të kompjuterëve, Seasonic është një nga prodhuesit më të respektuar të PSU-ve. Kompania, e themeluar në vitin 1975, ofron strukturën më të besueshme të OEM-it, projektimit dhe prodhimit deri më sot. Produktet e tyre të nivelit të lartë ofrojnë periudhat më të larta të garancisë në industri, duke filluar nga 10 deri në 12 vjet. Ata përdorin teknologjitë më të fundit, duke përfshirë kushinetat dinamike të lëngjeve, opsionet pa ventilator, ventilatorët hibridë të heshtur dhe efikasitete PLUS 80.

7. Korsair

Diapazoni i fuqisë: 450W–1500W

Vlerësimet e Efikasitetit: 80 PLUS Ar në Titanium

Certifikimet: 80 PLUS, Cybenetics, ATX 3.1

Kohëzgjatja e garancisë: 7–10 vjet

Faktorët e formës: ATX, SFX

Marka me seli në SHBA ofron PSU premium (seritë RM, HX, AX). Baza e tyre e konsumatorëve të synuar janë kryesisht lojtarë dhe profesionistë që kërkojnë veçori të nivelit të lartë. Një nga veçoritë unike është softueri i tyre iCUE, i cili mund të ofrojë monitorim të drejtpërdrejtë të sistemit, duke përfshirë fuqinë hyrëse dhe dalëse, efikasitetin, tensionin/rrymën në shinat 12V, 5V dhe 3.3V, si dhe temperaturën e brendshme. Ata janë një nga liderët e industrisë me një reputacion të shkëlqyer në faqet e internetit të teknologjisë.

8. SilverStone

Diapazoni i fuqisë: 500W–2050W

Vlerësimet e Efikasitetit: 80 PLUS Bronz në Titanium

Certifikimet: 80 PLUS, Cybenetics, ATX 3.1

Kohëzgjatja e garancisë: 3–5 vjet

Faktorët e formës: ATX, SFX, SFX-L

SilverStone është një tjetër markë tajvaneze në listën tonë. E themeluar në vitin 2003, kompania përqendrohet në ndërtimin e njësive të furnizimit me energji me madhësi kompakte me dendësi të lartë. Ata specializohen në faktorin e formës SFF PSU, duke arritur deri në 1200W në një dimension fizik 125 mm x 63.5 mm x 100 mm. Nëse jeni duke kërkuar PSU me fuqi të lartë të përshtatshme për kutitë mini-ITX të PC-ve, merrni në konsideratë SilverStone. Një nga PSU-të e tyre, SX1000, Strider 2050W, ofron efikasitet deri në 94%, që është efikasitet lider në industri.

9. EVGA

Diapazoni i fuqisë: 450W–1600W

Vlerësimet e Efikasitetit: 80 PLUS Bronz në Titanium

Certifikimet: 80 PLUS, ATX

Kohëzgjatja e garancisë: 3-10 vjet

Faktorët e formës: ATX, SFX

EVGA është gjithashtu një markë e respektuar në komunitetin e lojërave. Në prodhimin e PSU-ve, ata përdorin komponentë me cilësinë më të lartë për të ofruar rregullim jashtëzakonisht të ngushtë të tensionit. Veçanërisht, dalja e tyre e shinave +12V mbetet shumë afër tensionit të synuar për stabilitet maksimal. Me modalitetet ECO, ventilatorët e tyre fiken plotësisht gjatë ngarkesës së ulët për kursimin e energjisë. Linjat e tyre më të vlerësuara SuperNOVA G2 dhe P2 ofrojnë rregullim më të rreptë dhe valëzim të ulët, të cilat janë thelbësore për performancën e qëndrueshme.

Cilët janë 9 prodhuesit kryesorë të furnizimit me energji për PC në vitin 2025 2

Përfundim: Prodhuesi më i mirë i furnizimit me energji për PC

Gjetja e furnizimit me energji më të mirë për PC do të thotë të vlerësosh me kujdes produktet e prodhuesve të ndryshëm. Prodhuesit e furnizimit me energji në listën tonë ofrojnë mundësi moderne lidhjeje për pllakat amë. Megjithatë, ata ndryshojnë në garanci, cilësi të komponentëve, stabilitet, veçori ftohjeje, faktorë forme dhe certifikime. Të emërtosh cilindo prej tyre Prodhuesi i furnizimit me energji për PC Zgjedhja më e mirë varet nga kërkesat e përdoruesit. Nëse keni nevojë për njësi furnizimi me energji premium, atëherë merrni në konsideratë MSI-në. Për prodhuesit OEM që ofrojnë mundësi të ndryshme dhe certifikime premium, merrni në konsideratë ESGAMING-un. Për njohuri dhe kontroll maksimal, zgjidhni Corsair-in. Filozofi të ngjashme mund të aplikohen edhe për prodhues të tjerë. Është thelbësore të shihni se cili është më i rëndësishëm për ju. Shpresojmë që keni gjetur prodhuesin më të mirë të furnizimit me energji për PC-në tuaj nga lista jonë.

prev
Ftohja me lëng kundrejt ftohjes me ajër: Cili është opsioni më i mirë?
Cili është prodhuesi më i mirë i ftohësve të CPU-së?
i ardhshëm
i rekomanduar për ju
nuk ka të dhëna
Produkt i rekomanduar
ZERO E ZEZË
Kanalet inovative të rrjedhës së ajrit në pjesën e poshtme me pjerrësi 8° e drejtojnë ajrin e ftohtë direkt në GPU, duke përmirësuar performancën termike duke ruajtur një paraqitje të brendshme të pastër.
Kutia e lehtë për t’u instaluar për kompjuterin e lojërave LUMIA COVE WHITE me mbështetje për monitorin LCD, BTF MB
ESGAMING LUMIA COVE WHITE përmban një ekran LCD 5.5" që e transformon pajisjen tuaj në një ekran inteligjent interaktiv. Ai tregon statistika të harduerit në kohë reale si temperatura dhe shpejtësia e orës, ndërsa luan gjithashtu animacione, sfonde dhe video të personalizuara. Mbështet motherboard-et ATX, M-ATX dhe ITX, me kompatibilitet të plotë për dizajnet me lidhje prapa (BTF). Mos u shqetësoni për përshtatjen ose menaxhimin e kabllove. Paneli rrëshqitës prej qelqi të temperuar 4 mm e bën instalimin të shpejtë dhe të lehtë. Mbështet GPU-të deri në 410 mm dhe ftohjen me lëng 360 mm. Portat USB 3.0 vijnë standarde, me një port opsional Type-C. Ky është një kuti premium për PC lojërash e ndërtuar për lojtarë me përvojë që duan të shfaqin stilin e tyre unik.
Aircraft007 Dixhital
Dizajn Modular i Ndarë: Dizajni i ri i lakuar thyen konvencionet dhe shfaq një bukuri mahnitëse. Duke integruar gjenet e makinave sportive në estetikën e shasisë, ky dizajn u sjell përdoruesve një përvojë përdoruesi të personalizuar dhe shumëfunksionale.
Kutia e lehtë për t’u instaluar për kompjuterin e lojërave LUMIA COVE me mbështetje për monitorin LCD, BTF MB
ESGAMING LUMIA COVE përmban një ekran LCD 5.5" që e transformon pajisjen tuaj në një ekran inteligjent interaktiv. Ai tregon statistika të harduerit në kohë reale si temperatura dhe shpejtësia e orës, ndërsa luan gjithashtu animacione, sfonde dhe video të personalizuara. Mbështet motherboard-et ATX, M-ATX dhe ITX, me kompatibilitet të plotë për dizajnet me lidhje prapa (BTF). Mos u shqetësoni për përshtatjen ose menaxhimin e kabllove. Paneli rrëshqitës prej qelqi të temperuar 4 mm e bën instalimin të shpejtë dhe të lehtë. Mbështet GPU-të deri në 410 mm dhe ftohjen me lëng 360 mm. Portat USB 3.0 vijnë standarde, me një port opsional Type-C. Ky është një kuti premium për PC lojërash e ndërtuar për lojtarë me përvojë që duan të shfaqin stilin e tyre unik.
ZERO MAX E Bardhë
Kanalet inovative të rrjedhës së ajrit në pjesën e poshtme me pjerrësi 8° e drejtojnë ajrin e ftohtë direkt në GPU, duke përmirësuar performancën termike duke ruajtur një paraqitje të brendshme të pastër.
ZERO MAX BLACK
Kanalet inovative të rrjedhës së ajrit në pjesën e poshtme me pjerrësi 8° e drejtojnë ajrin e ftohtë direkt në GPU. Përmirësojnë performancën termike duke ruajtur një paraqitje të brendshme të pastër.
Kuti Kulle ATX prej Xhami të Temperuar SPCC të Nivelit të Lartë, Mbështetëse për Ftohës me Lëng për Kompjuter Lojërash GILGAMESH
Kutia e kompjuterit ESGAMING GILGAMESH përmban një kafaz të shkëputshëm për HDD dhe heqje të pajisjeve pa mjete për pastrim të lehtë. I pajtueshëm me pllakat amë ATX, Micro-ATX dhe ITX, mbështet kartat grafike të serisë RTX 40, duke ofruar mbrojtje efektive nga pluhuri dhe menaxhim të përshtatshëm të kabllove për të përmbushur nevojat e lojtarëve.
Kutia e kompjuterit për lojëra transparente Premium me rrjedhje të lartë ajri, prizë vertikale Atx/matx, që mbështet RTX 5090
Kutia e kompjuterit premium për lojëra ENKIDO me kullë të mesme paraqet një dizajn fantastiko-shkencor me një pamje panoramike 270°. Përfshin një panel qelqi të temperuar pa vida, të montuar me kapëse dhe 7 mbulesa të ripërdorshme për slote PCI të hapura plotësisht. Duke mbështetur GPU-të RTX 5090 dhe ftohjen me lëng, është një zgjedhje e shkëlqyer për lojtarët.
nuk ka të dhëna
Na kontaktoni
Të kaluara sipas standardeve ISO9001 dhe SGS, produktet tona janë të certifikuara me 80Plus, CE, UL, RoHS, etj. Të gjitha produktet e aksesorëve të lojërave PC janë të modeluara nga ne privatisht, të projektuara nga ekipi ynë profesional i kërkim-zhvillimit.
nuk ka të dhëna
Tel/Whatsapp: +86 13724459451
Email/Skype:info@esgamingpc.com
Adresa: Kati 10 Ndërtesa A, Qendra e Industrisë së Prodhimit Inteligjent të Liqenit Qiandeng, në veri të Rrugës Xiaping Perëndimore, Rruga Guicheng, Distrikti Nanhai, Qyteti Foshan
nuk ka të dhëna
Të drejtat e autorit © 2026 ESGAMING | Harta e faqes
Customer service
detect